تاریخ : يكشنبه، 3 آذر ماه، 1392
موضوع : نکات خانه داری,آموزش,خانه و خانه داري

نکاتی درباره لکه گیری انواع لباس و فرش

قبل از لکه گیری باید رنگ پارچه را بشناسید . برخی از پارچه ها رنگ ثابتی دارند و اگر آنها را بشویید رنگ پس نمی دهند . اما برخی از پارچه ها حتی با آب هم رنگ پس می دهند و نمی توان برای پاک کردن این پارچه ها از دارو استفاده کرد.تشخیص ثابت بودن رنگ پارچه
اگر به ثبات رنگ لباستان اطمینان ندارید تکه کوچکی از آن را به مدت ۲۰ دقیقه درون محلول غلیظ آب و نمک قرار دهید . اگر آب رنگی نشد ، رنگ پارچه ثابت است .
لکه زدایی پارچه
برای لکه زدایی باید به جنس پارچه توجه کنید برای تشخیص پارچه خالص ابریشمی قسمتی از پارچه یا لباس را در دست مچاله کنید و محکم فشار دهید و بعد آن را رها کنید اگر به سرعت باز شد و چین وچروک برنداشت ابریشم خلص است در غیر این صورت ابریشم مصنوعی است.
راههای تشخیص پارچه پشمی
برای تشخیص پارچه پشمی ، تار و پود پارچه را از هم جدا کنید و هریک را جداگانه پاره کنید . اگر تار پاره شده فر خورد پشمی است .
راه دیگر اینکه تار وپود پارچه را بسوزانید و اگر نخ سوخته شده بدون شعله سوخت و خاکستر سیاه رنگی باقی گذاشت پارچه پشمی است.

الیاف پارچه پشمی قابل انعطاف است، حرارت را در خود نگه میدارد ، رطوبت را جذب می کند وکمتر چروک می شود.
لکه گیری لباس در اسرع وقت
لباس ها را به محض لک شدن ، لکه گیری کنید ، زیرا هرچه لکه تازه تر باشد آسانتر از بین می رود . برای لکه گیری از آب سرد استفاده کنید زیرا بیشتر لکه ها با آب گرم ثابت شده و به سختی پاک می شوند.
لکه گیری باید با احتییاط کامل انجام شود، زیرا ممکن است موادی که برای لکه گیری استفاده می کنید به نسوج پارچه آسیب برساند. بنابراین باید قبل از لکه گیری ماده را در گوشه ای از داخل لباس یا در قسمت های زیری لباس که دیده نمی شود امتحان کنید.
نکات مهم قبل از لکه گیری انواع لباس و فرش
همیشه زیر لکه یک دستمال تمیز یا کاغذ خشک قرار دهید.
بای لکه گیری با آب اکسیژنه ، آن را از دارو خانه تهیه کنید تا از سالم بودن آن مطمئن باشید . برای امتحان می توانید مقداری جوش شیرین به آن اضافه کنید . اگر جوش خورد و کف کرد نشان می دهد که سالم است.
بنزین برای لکه گیری پارچه های نایلونی و وسیله های پلاستیکی و کائوچویی مناسب است. هیچ گاه پارچه های پشمی و رنگی را با آب وایتکس تمیز نکنید . قبل از استفاده از وایتکس حتما آن را با آب مخلوط کنید.
اگر لباس یا پارچه ای را با بنزین لکه گیری کرده اید در مجاورت هوای آزاد قرار دهید تا اثر بنزین بپرد ، بعد اتو بزنید.
برای پاک کردن لکه های سرسخت که به آسانی از روی فرش پاک نمی شوند، ژودر تاید را با آب گرم مخلوط کنید تا کف کند بعد کف آن را با یک قلموی نرم یا گوشه اسفنج به آرامی به طور افقی و عمودی روی لکه بمالید و کف اظافی را پاک کنید.
این عمل را آنقدر تکرار کنید تا لکه از بین برود. در آخر حوله ای روی لکه بگذارید و وسیله ی سنگینی را روی آن بگذارید. وقتی حوله خیس شد آن را عوض کنید تا فرش کاملا خشک شود .
منبع این مقاله : :دانلود رایگان ایران
آدرس این مطلب : http://www.dlfreeir.com/45//3-9-1392/خانه و خانه داري/نکاتی:درباره:لکه:گیری:انواع:لباس:و:فرش:/