اکثر نرم افزارهائی را که شما تهيه و يا از طريق اينترنت Downloadمی نمائيد ، صرفا" به صورت نسخه های ترجمه شده و  آماده اجراء در اختيار شما قرار می گيرند .  ترجمه ، فرآيندی است که در آن کد برنامه های نوشته شده توسط برنامه نويسان  که از آنان به عنوان کد اوليه ( Source Code) ياد می شود ، پس از استفاده از برنامه های خاصی موسوم به کمپايلرها به بگونه ای ترجمه می شوند که توسط کامپيوتر قادر درک باشند . اعمال تغييرات دلخواه در اکثر برنامه های ترجمه شده ، امری بسيار مشکل و گاها" غير ممکن است . اکثر توليد کنندگان نرم افزار از ويژگی فوق به منظور صيانت و حفاظت از کدهای نوشته شده ، استفاده می نمايند .نرم افزارهای Open Sourceنقطه مقابل رويکرد فوق می باشند  . در اينگونه نرم افزارها علاوه بر نسخه ترجمه شده ، کد اوليه نيز در اختيار متقاضيان قرار می گيرد.بدين ترتيب امکان اعمال تغييرات و يا سفارشی نمودن آن متناسب با خواسته استفاده کنندگان ، فراهم می گردد . افراديکه از ايده Open Sourceحمايت می نمايند بر اين اعتقاد هستند که با اجازه دادن به اشخاصی که علاقه مند به تغيير کد اوليه می باشند ، امکان استفاده مفيدتر از برنامه فراهم و احتمال بروز خطاء در آنان، کاهش خواهد يافت .

 

ويژگی نرم افزارهای Open Source  :

توزيع رايگان . اين نوع برنامه ها ،  ممکن است به عنوان بخشی همراه يک بسته نرم افزاری ارائه شوند که به متقاضيان فروخته می گردند.

کد منبع می بايست بهمراه نرم افزار ،ارائه گردد .

هر شخص می بايست اجازه تغيير کد اوليه برنامه را داشته باشد  .

نسخه های اصلاح شده را می توان مجددا" توزيع نمود .

به مجوز ساير نرم افزارها نياز نخواهد بود .

بد نيست اشاره ای به يک مثال واقعی در دنيای نرم افزارهای Open Sourceداشته باشيم . در سال 1991 ،  Linus Torvalds، دانشجوی دانشگاه هلسينکی فنلاند يک سيستم عامل جديد مبتنی بر Minix( اقتباس شده از يونيکس ) را ايجاد که نام آن را لينوکس ( Linux) گذاشت . وی نسخه شماره 0.02 لينوکس را بر اساس  GNU General Public Licensکه شامل تعاريف قانونی جامعی در خصوص نرم افزارهای Open Sourceاست ، ارائه نمود . تعداد زيادی از افراد در سرتاسر جهان اقدام به Downloadلينوکس و استفاده از آن نمودند . گروهی زيادی از افراد فوق خود برنامه نويسان حرفه ای بودند که توانائی انجام تغييرات مورد نياز در لينوکس را داشتند . Torvalds، نسخه های اصلاح شده  توسط ساير برنامه تويسان را دريافت و با لحاظ نمودن تغييرات ، در سال 1994 نسخه شماره يک لينوکس را عرضه نمود .

يک نکته نگران کننده  در خصوص نرم افزارهای Open Source، فقدان ضمانت و پشتيبانی فنی از آنان است . با توجه به اين موضوع که همواره امکان و يا بهتر بگوئيم مجوز اعمال تغييرات و يا اصلاحات در اين نوع نرم افزارها وجود دارد ، تقريبا" حمايت از آنان غير ممکن و يا مشکل خواهد بود . بدين دليل برخی از شرکت های حامی نرم افزارهای Open Sourceبا توجه به ارائه سرويس خدمات و پشتيبانی اينگونه نرم افزارها ، اقدام به فروش آنان می نمايند. مثلا" نرم افزار Red Hatدر سال 1994 توسط Official Red Hat Linux  عرضه گرديد. نرم افزار فوق رايگان نبوده و متقاضيان می بايست هزينه استفاده ( مالکيت ) از آن را پرداخت نمايند. مهمترين ويژگی Red Hat، امکان پشتيبانی فنی از آن است. برای اغلب سازمان ها و موسسات تضمين حمايت های فنی و پشتيبانی  يکی از عوامل مهم تصميم گيری در خصوص خريد لينوکس در مقابل Downloadنمودن آن به صورت رايگان می باشد.  علاوه بر Red Hat، شرکت های متعدد ديگری نيز اقدام به عرضه لينوکس با توجه به سياست ها و ديدگاه های خاص خود نموده اند .در اين رابطه نرم افزارهای متعددی با محوريت لينوکس نيز طراحی و پياده سازی شده است . Mozilla( هسته مرورگر Netscape) ، سرويس دهنده وب Apache، زبان اسکريپت نويسی وب PERLو فرمت فايل های گرافکيی PNG، نمونه هائی در اين زمينه بوده که بر اساس ايده  Open Sourceطراحی و پياده سازی شده اند.

توسط : zahra
پنجشنبه، 7 آذر ماه، 1392
بازدید : 3598
نظرات :

مرتبط باموضوع :

 ترفندهایی در ویندوز و رجیستری (بخش سوم)  [ چهارشنبه، 13 آذر ماه، 1392 ] 2300 مشاهده
 آشنائی با مفهوم روتينگ  [ چهارشنبه، 29 آبان ماه، 1392 ] 1818 مشاهده
 ترفندهایی در ویندوز و رجیستری (بخش چهارم)  [ جمعه، 29 آذر ماه، 1392 ] 2990 مشاهده
 SEO چیست؟  [ سه شنبه، 21 آبان ماه، 1392 ] 1605 مشاهده
 سایت دانلود رایگان راه اندازی شد  [ چهارشنبه، 16 مرداد ماه، 1392 ] 2746 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب