قبل از لکه گیری باید رنگ پارچه را بشناسید . برخی از پارچه ها رنگ ثابتی دارند و اگر آنها را بشویید رنگ پس نمی دهند . اما برخی از پارچه ها حتی با آب هم رنگ پس می دهند و نمی توان برای پاک کردن این پارچه ها از دارو استفاده کرد.تشخیص ثابت بودن رنگ پارچه
اگر به ثبات رنگ لباستان اطمینان ندارید تکه کوچکی از آن را به مدت ۲۰ دقیقه درون محلول غلیظ آب و نمک قرار دهید . اگر آب رنگی نشد ، رنگ پارچه ثابت است .
لکه زدایی پارچه
برای لکه زدایی باید به جنس پارچه توجه کنید برای تشخیص پارچه خالص ابریشمی قسمتی از پارچه یا لباس را در دست مچاله کنید و محکم فشار دهید و بعد آن را رها کنید اگر به سرعت باز شد و چین وچروک برنداشت ابریشم خلص است در غیر این صورت ابریشم مصنوعی است.
راههای تشخیص پارچه پشمی
برای تشخیص پارچه پشمی ، تار و پود پارچه را از هم جدا کنید و هریک را جداگانه پاره کنید . اگر تار پاره شده فر خورد پشمی است .
راه دیگر اینکه تار وپود پارچه را بسوزانید و اگر نخ سوخته شده بدون شعله سوخت و خاکستر سیاه رنگی باقی گذاشت پارچه پشمی است.

الیاف پارچه پشمی قابل انعطاف است، حرارت را در خود نگه میدارد ، رطوبت را جذب می کند وکمتر چروک می شود.
لکه گیری لباس در اسرع وقت
لباس ها را به محض لک شدن ، لکه گیری کنید ، زیرا هرچه لکه تازه تر باشد آسانتر از بین می رود . برای لکه گیری از آب سرد استفاده کنید زیرا بیشتر لکه ها با آب گرم ثابت شده و به سختی پاک می شوند.
لکه گیری باید با احتییاط کامل انجام شود، زیرا ممکن است موادی که برای لکه گیری استفاده می کنید به نسوج پارچه آسیب برساند. بنابراین باید قبل از لکه گیری ماده را در گوشه ای از داخل لباس یا در قسمت های زیری لباس که دیده نمی شود امتحان کنید.
نکات مهم قبل از لکه گیری انواع لباس و فرش
همیشه زیر لکه یک دستمال تمیز یا کاغذ خشک قرار دهید.
بای لکه گیری با آب اکسیژنه ، آن را از دارو خانه تهیه کنید تا از سالم بودن آن مطمئن باشید . برای امتحان می توانید مقداری جوش شیرین به آن اضافه کنید . اگر جوش خورد و کف کرد نشان می دهد که سالم است.
بنزین برای لکه گیری پارچه های نایلونی و وسیله های پلاستیکی و کائوچویی مناسب است. هیچ گاه پارچه های پشمی و رنگی را با آب وایتکس تمیز نکنید . قبل از استفاده از وایتکس حتما آن را با آب مخلوط کنید.
اگر لباس یا پارچه ای را با بنزین لکه گیری کرده اید در مجاورت هوای آزاد قرار دهید تا اثر بنزین بپرد ، بعد اتو بزنید.
برای پاک کردن لکه های سرسخت که به آسانی از روی فرش پاک نمی شوند، ژودر تاید را با آب گرم مخلوط کنید تا کف کند بعد کف آن را با یک قلموی نرم یا گوشه اسفنج به آرامی به طور افقی و عمودی روی لکه بمالید و کف اظافی را پاک کنید.
این عمل را آنقدر تکرار کنید تا لکه از بین برود. در آخر حوله ای روی لکه بگذارید و وسیله ی سنگینی را روی آن بگذارید. وقتی حوله خیس شد آن را عوض کنید تا فرش کاملا خشک شود .

توسط : sara
يكشنبه، 3 آذر ماه، 1392
بازدید : 2093
نظرات :

مرتبط باموضوع :

 چند نکته برای آسایش بیشتر  [ يكشنبه، 3 آذر ماه، 1392 ] 1844 مشاهده
 درباره انواع مختلف دمنوش ها بیشتر بدانید  [ پنجشنبه، 1 اسفند ماه، 1392 ] 5686 مشاهده
 راه اندازی رسمی سایت  [ چهارشنبه، 2 مرداد ماه، 1392 ] 3194 مشاهده
 راه اندازي سايت  [ شنبه، 1 تير ماه، 1392 ] 20039 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب