USB

US‌B(Universal Serial Bus)

هر کامپيوتري که شما امروزه براي خانه يا محل کار خود مي خريد ، داراي يک يا چند رابط USBمي باشد که در پشت آن است. اين رابطهاي USBاين اجازه را به شما مي دهند که هر گونه وسيله اي اعم از Mouseيا Printerرا به راحتي و آساني به کامپيوتر خود وصل کنيد.سيستم عامل (OS) نيز USBرا پشتيباني مي کند ، بنابراين نصب راه انداز سخت افزار (Driver) نيز سريع و راحت مي باشد. در مقايسه با ساير روشهاي اتصال سخت افزارها به کامپيوتر مثل Parallel Portو Serial Portو يا کارتهاي مخصوصي که در Caseکامپيوتر خود نصب مي کنيد ، سخت افزارهاي داراي USBبه طور باورنکردني ساده هستند.

هر فردي که حداقل دو تا سه سال با کامپيوتر آشنايي داشته باشد مشکلي را که USBسعي در حل آن دارد را مي داند. در گذشته اتصال وسايل به کامپيوترها يک دردسر واقعي بود.

Printerها به وسيله ParallelPortمخصوص پرينتر به کامپيوتر وصل مي شوند که در بيشتر کامپيوتر ها بيشتر از يک درگاه نبود. وسايل ديگري مثل ZIP Driveکه در اتصال با کامپيوتر احتياج به سرعت بالا دارند نيز از درگاه موازي استفاده مي کردند که اغلب با موفقيت نسبي و سرعت کم همراه بودند. ولي مودم ها از درگاه سري استفاده مي کردند و همچنين برخي از چاپگرها و چيزهاي مثل Palm Pilotsو دوربينهاي ديجيتالي. اغلب کامپيوتر ها حداکثر دو درگاه سري دارند و در اغلب موارد بسيار کند مي باشند.

سخت افزارهاي ديگري که نياز به اتصال با سرعت بيشتري داشتند ، با کارتهاي خودشان ارائه مي شدند که اين کارتها مي بايست در شيار کارت در داخل Caseکامپيوتر قرار مي گرفتند. متاسفانه تعداد اين شيار هاي کارت محدود مي باشد و شما احتياج به يک متخصص براي نصب نرم افزار برخي از اين کارتها خواهيد داشت. هدف USBپايان دادن به اين دردسرها مي باشد.

USBيک راه استاندارد شده و راحت را براي اتصال تا 127 سخت افزار مختلف به يک کامپيوتر ، در اختيار شما قرار مي دهد. هر سخت افزار مي تواند حداکثر تا 6 مگابايت در ثانيه از پهناي باند استفاده کند ، که براي تعداد بسياري از سخت افزارهاي جانبي که اغلب مردم مي خواهند به کامپيوتر خود متصل کنند به اندازه کافي سريع است. امروزه تقريبا تمام سخت افزارهايي که ساخته مي شوند ، USBرا دارا مي باشند. نمونه ليستي از واحدهاي USBکه شما مي توانيد بخريد به شرح زير است :

 

Printers

Scanners

Mice

Joysticks

Flight yokes

Digital cameras

Webcams

Scientific data acquisition devices

Modems

Speakers

Telephones

Video phones

Storage devices such as Zip drives

Network connections

 

اتصال يک سخت افزار USBبه کامپيوتر بسيار آسان است. درگاه USBرا در پشت کامپيوتر پيدا کنيد و اتصال دهنده USBرا به آن متصل کنيد. چنانچه دستگاه شما جديد باشد ، سيستم عامل آن را به طور خودکار شناسايي کرده و ديسک راه انداز را مي خواهد. چنانچه دستگاه نصب شده باشد ، کامپيوتر USBرا فعال ساخته و شروع به ارتباط مي کند. (USBمي تواند در هر زمان به کامپيوتر وصل و يا از آن جدا شود). اغلب سخت افزارهاي USBبا کابل مخصوص خود ارائه مي شوند و کابل يک فيش Aدارد. در غير اينصورت فيش آن به صورت Bمي باشد.

اتصال Aبه صورت UpStreamبه سمت کامپيوتر عمل مي کند ، در حالي که اتصال Bدر جهت DownStreamعمل کرده و به واحدهاي مجزا متصل مي شود. با استفاده از اتصال دهنده هاي مختلف در حالت Upstreamو DownStreamاختلال غير ممکن است. اگر شما يک کابل اتصال دهنده Bرا به يک سخت افزار متصل کنيد مي دانيد که کار خواهد کرد. به طور مشابه شما مي توانيد هر اتصال دهنده Aرا به هر سوکت Aمتصل کنيد .

USBاستاندارد تا 127 دستگاه را پشتيباني مي کند و USB HUBها نيز يکي از شاخه هاي اين استاندارد هستند. يک هاب معمولا داراي 4 پورت مي باشد ولي ممکن است بيشتر باشد. شما هاب مورد نظر را به کامپيوتر خود وصل کنيد و بقيه دستگاهها يا حتي هاب ديگري را به اين هاب وصل مي کنيد. با زنجيري شدن اين HUBها به يکديگر ، شما مي توانيد ده ها در گاه USBقابل دسترس با يک کامپيوتر داشته باشيد.

HUBها مي توانند روشن و يا خاموش شوند. چنانکه جلوتر خواهيد ديد USBاستاندارد به دستگاهها اين اجازه را مي دهد تا برق خود را از USB Connectionبگيرند. مشخص است که يک دستگاه پر مصرف مثل يک پرينتر و يا يک اسکنر خودشان برق مورد احتياجشان را تامين مي کنند اما دستگاههاي کم ولتاژ مثل Mouseها يا دوربينهاي Digitalي به منظور ساده تر شدن ، برقشان را از BUSدريافت مي کنند. برق (تا 500 ميلي آمپر در 5 ولت) از کامپيوتر مي آيد. اگر شما تعداد زيادي از دستگاههاي Self Poweredمثل پرينتر و اسکنر داشته باشيد ، در آن صورت Hubشما احتياجي به برق نخواهد داشت. هيچ کدام از اين دستگاهها که به Hubمتصل شده اند احتياج به برق اضافه ندارند بلکه کامپيوتر آن را تامين مي کند.

اگر چنانچه تعداد زيادي دستگاههاي بدون منبع تغذيه مثل Mouseو دوربينها را داشته باشيد ، احتمالا به يک هاب با منبع تغذيه احتياج پيدا خواهيد کرد. هاب Transformerمخصوص خود را دارد که برق لازم براي busرا تامين مي کند. بنابراين دستگاهها بار زيادي به منبع تغذيه کامپيوتر شما وارد نمي کنند.

توسط : zahra
سه شنبه، 28 آبان ماه، 1392
بازدید : 1792
نظرات :

مرتبط باموضوع :

 UPS  [ سه شنبه، 28 آبان ماه، 1392 ] 2251 مشاهده
 سایت دانلود رایگان راه اندازی شد  [ چهارشنبه، 16 مرداد ماه، 1392 ] 3236 مشاهده
 مروگر موزیلا فایرفاکس - Mozila FireFox  [ جمعه، 18 مرداد ماه، 1392 ] 7838 مشاهده
 نرم افزار فشرده سازی Winrar 4.11 & 4.20  [ دوشنبه، 28 مرداد ماه، 1392 ] 6592 مشاهده
 آشنایی با حافظه RAM  [ پنجشنبه، 30 آبان ماه، 1392 ] 2734 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب